Piesza Pielgrzymka Świętych Gór
Piesza Pielgrzymka Świętych Gór łączy dwa istniejące jeszcze od średniowiecza miejsca kultu maryjnego w diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej. 40-kilometrową trasę, łączącą sanktuarium Matki Bożej Trzykroć Przedziwnej na Górze Chełmskiej z franciszkańską pustelnią i kaplicą Matki Bożej Bramy Niebios na Górze Polanowskiej, pokonuje się w dwa dni.
Pomysłodawczynią utworzenia szlaku pielgrzymkowego, łączącego Święte Góry Pomorza, jest Krystyna Bastowska. – Trafiłam na tę górę wiele lat temu. To miejsce urzekło mnie swoją niezwykłością, tajemnicą, ciszą, mistyką. Los sprawił, że zajęłam się zawodowo historią świętych gór i z tego urodził się projekt połączenia góry Chełmskiej i Polanowskiej trasą pielgrzymkową, która ma swój program oparty na Ewangelii – wspomina inicjatorka przedsięwzięcia. – Trasa została tak wybrana, by omijać trasy szybkiego ruchu, prowadzi leśnymi drogami, przez łąki, gdzie pielgrzymi wędrują słuchając ciszy i głosu Boga.
Od średniowiecza pielgrzymi przybywali na święte góry: Polanowską i Chełmską, szukając miłosierdzia Bożego i odpuszczenia grzechów. Tędy także prowadził szlak pielgrzymkowy ze Skandynawii i Litwy do Santiago de Compostela.
Sanktuarium maryjne na Górze Polanowskiej zlikwidowano pod koniec XVI wieku. Kaplica została rozebrana, a mnisi wygnani. W latach 70. wznowiono pielgrzymowanie na Świętą Górę. 6 czerwca 1999 r. w Pelplinie papież Jan Paweł II poświęcił kamień pod budowę pustelni na szczycie Świętej Góry. Jej budowę powierzono o. Januszowi Jędryszkowi OFMConv. – Nie zachował się żaden wizerunek Matki Boskiej czczonej tutaj w średniowieczu, ani tytuł kościoła. Wiemy natomiast, że drzwi tutejszej kaplicy były zawsze otwarte dla pielgrzymów, stąd wzięło się powiedzenie: „masz gębę otwartą jak drzwi w polanowskim kościele”. Stąd tytuł Matka Boska Brama Niebios zrodził się zupełnie spontanicznie – opowiada franciszkanin.