Od kilkunastu lat w pielgrzymce można uczestniczyć na sposób duchowy. Grupa Złota, stanowiąca modlitewne zaplecze pielgrzymki pieszej, powstała z myślą o tych wszystkich, którzy nie są w stanie uczestniczyć w marszu ze względu na stan zdrowia, wiek, sytuację rodzinną czy brak czasu. Mogą oni duchowo uczestniczyć w każdym etapie pątniczego szlaku.
Jak przeżywać duchowe pielgrzymowanie na Jasną Górę?
Podajemy kilka sugestii, które należy odnieść indywidualnie do potrzeb i możliwości każdego duchowego pątnika. Każdy z członków Złotej Grupy opracowuje swój plan dnia, dostosowując go do własnych możliwości i czasu, jakim dysponuje.
Spośród podanych propozycji warto wybrać kilka i konsekwentnie je realizować:
Oczywiście zakres i rodzaj religijnych praktyk musi uwzględniać realne możliwości każdego duchowego pielgrzyma i z różnych względów może ulegać zmianom.
Istotne są dwa warunki pielgrzymowania:
• intencja – czyli duchowy motyw pielgrzymowania, który pozwala przyjąć wszelkie wymagania i uciążliwości „rekolekcji w drodze”, a nawet wyzwala podejmowanie dodatkowych zobowiązań i postanowień; w tej intencji warto – poza sprawami osobistymi, rodzinnymi – uwzględnić sprawy całego Kościoła, Ojczyzny, diecezji czy parafii;
• o ile to możliwe, należy zadbać o stan łaski uświęcającej (w ramach pielgrzymki lub przed jej rozpoczęciem przystąpić do spowiedzi św.).
Jeżeli chcesz, możesz także wesprzeć pielgrzymujących materialnie