Do rozpoczęcia pielgrzymki pozostało już mniej niż dwa tygodnie. To dobry moment, żeby przekazać pewne wskazówki.
1. Rozpoczęcie 39. Pieszej Pielgrzymki Koszalińsko-Kołobrzeskiej - Skrzatusz, 1 sierpnia 2021r. (niedziela). Dojazd do Skrzatusza we własnym zakresie.
· 10.00 – 11.45 mobilny sekretariat - od godz. 10.00 będzie można zgłaszać się do sekretariatu w celu złożenia dokumentów i odebrania pakietów pielgrzymkowych
· 10.30 – 11.30 bagaże - od godziny 10.30 będzie można złożyć bagaże, które pojadą ze Skrzatusza na nocleg do Piły
· 12.00 – Eucharystia - o godz. 12.00 Msza św. pod przewodnictwem księdza biskupa Edwarda Dajczaka rozpoczynająca 39. PPKK
· 14.00 – wyjście - o godzinie 14.00 wyruszymy na pielgrzymi szlak
W związku z remontem drogi, ze Skrzatusza do Piły idziemy drogą przez las
2. Osoby uczestniczące w pielgrzymce bezwzględnie przestrzegają regulaminu i zaleceń sanitarnych oraz stosują się do wskazań kierownictwa, służb porządkowych i medycznych.
3. Wszystkie noclegi obu grup odbywają się w szkołach – nie ma możliwości nocowania u rodzin (nawet jeżeli ktoś miał stały nocleg w poprzednich latach). Dlatego wskazane jest tak przygotować sobie bagaż, żeby wystarczyło ubrań na całą pielgrzymkę, ponieważ nie będzie możliwości zrobienia sobie po drodze prania. Pamiętajmy o nakryciu głowy i płaszczu przeciwdeszczowym oraz o maseczkach. Należy też zadbać o karimatę/materac i śpiwór oraz dres/piżamę do spania.
4. Aby ułatwić sobie i innym przygotowywanie i spożywanie posiłków należy zabrać ze sobą sztućce i menażkę/lunch box. Pamiętajmy też o lekach, które musimy przyjmować, a także o kremie z filtrem i ew. materiałach opatrunkowych.
5. Zadbajmy też o sferę duchową. W czasie pielgrzymki będzie stała możliwość korzystania z sakramentu pokuty i pojednania. Każdy dzień z Eucharystią, godzinkami, modlitwą różańcową, koronką, a także innymi modlitwami, konferencjami i wieczornymi apelami.
6. Od pierwszego dnia tworzymy jedną pielgrzymkową rodzinę, jedną wspólnotę, dlatego zwracamy się do siebie „siostro”, „bracie” i dlatego staramy się wspólnie wspierać i wzajemnie sobie pomagać. Na pewno trudnym doświadczeniem będą kolejki – do mycia, do jedzenia, do toalet... ale to od nas zależy jak z tymi trudnościami sobie poradzimy.
7. Pamiętajmy. Każdy z nas może być zmęczony, obolały, niewyspany, każdy może mieć gorszy dzień... Starajmy się być dla siebie bliźnimi...
8. Z Częstochowy każdy indywidualnie organizuje sobie transport powrotny oraz zabiera ze sobą swój bagaż - nie będzie wspólnego transportu.