Aktualności

JUŻ U CELU 13 SIERPNIA

Do Tronu Jasnogórskiej Pani dotarła 42. Piesza Pielgrzymka Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej. Pielgrzymka



wyruszyła 1 sierpnia z sanktuarium Matki Bolesnej w  Skrzatuszu pod hasłem „Uczestniczę we wspólnocie Kościoła”. Pątnicy z okolic Koszalina, Kołobrzegu, Słupska, Bobolic, Świdwina, Połczyna, Drawska, Czaplinka, Czarnego, Gwieździna, Miastka, Szczecinka, Bobolic, Wałcza, Trzcianki, Jastrowia, Mirosławca i Piły przemierzyli ponad 400 km.

Dyrektorem pielgrzymki był ks. Marcin Kościński, a pilotował ją ks. Tomasz Wołoszynowski. Opieką duchową pielgrzymów otaczał ks. Gracjan Ostrowski. Niezastąpionym moderatorem muzycznym jak zawsze był ks. Arkadiusz Oslislok, który wraz ze swoją diakonią muzyczną „Tyle dobrego” towarzyszył na wszystkich Mszach św. i pielgrzymkowych apelach. Za sekretariat odpowiadał ks. Piotr Świątkowski. W posłudze pomagali również pielgrzymujący księża – Janusz Bujak i Przemysław Gracek, wspomagani przez kleryków Piotra i Pawła oraz siostry zakonne Justynę i Małgorzatę. Na kilku etapach towarzyszyli też księża: Grzegorz Toporkiewicz i Antoni Tofil.

Po raz pierwszy w tym roku ze Skrzatusza wyruszyła tylko jedna grupa licząca 123 pątników, jednak na trasie liczba ta podwoiła się i przed Jasnogórskim Tronem Maryi kłaniało się ok. 230 -240 pielgrzymów z diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej. Przewodnikami grupy byli księża Mateusz Chmielewski i Grzegorz Szymanowski. Najmłodszy pielgrzym – Krzyś - liczy sobie zaledwie 6 miesięcy, najstarszym zaś był brat Henryk Gołębiowski liczący 76 lat. Na Jasną Górę po raz pierwszy pielgrzymowało 49 pątników, niekwestionowanym weteranami natomiast byli bracia Piotr Sommer – 46. raz na pielgrzymce, oraz Stefan Słowiński, który ma na koncie 38 pielgrzymek.

Grupie, jak całej diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej, patronował św. Wojciech i św. Maksymilian Kolbe. Centralnym punktem każdego pielgrzymkowego dnia była oczywiście Msza św. Każdy dzień pątnicy rozpoczynali odśpiewaniem Godzinek o Niepokalanym Poczęciu NMP i „Pieśni porannej”  oraz pieśni, w której powierzali intencję danego dnia. Kolejne etapy to modlitwa różańcowa, Koronka do Miłosierdzia Bożego i konferencja – jedna oparta na interpretacji „Przypowieści o synu marnotrawnym” ks. Krzysztofa Wonsa, a druga, tzw. „chodzona”, głoszona była przez księży, braci i siostry z grupy. Po każdej konferencji „czytanej” przez kwadrans w ciszy rozważano usłyszane słowo, natomiast konferencja tzw. „mówiona” inspirowała do dyskusji. Poruszano w niej różne aspekty życia wspólnotowego w Kościele. Resztę wypełniał śpiew moderowany przez wspomnianą już diakonię, w której przez całą pielgrzymkę wyróżniali się przede wszystkim Basia, Marcysia, Faustyna, Kacper, Ksawier, Emilka, Tomek, Gabrysia, Marcin, Ula, Gosia, Bożena, Wiola, Jola i Anita. Ostatni etap każdego dnia to bajka opowiadana przez ks. Mateusza oraz sentencje św. Jose Marii Escrivy. Na szlaku pielgrzymkowym pątnicy łączyli praktyki pokutne z pieśniami pełnymi uwielbienia.  Na trasie odwiedził pielgrzymów koordynator pielgrzymek w Polsce – ks. Bp Piotr Przyborek.

Inne pielgrzymki

© Piesza Pielgrzymka diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej
Wykonanie: Strony www Słupsk