Piesza Pielgrzymka Miłosierdzia Pielgrzymka Rowerowa Piesza Pielgrzymka Miastko - Sianowo Piesza Pielgrzymka Świętych Gór Piesza Pielgrzymka Słupsk - Góra Chełmska

Aktualności

Dzień pierwszy

Sie 01

1 SIERPNIA (SOBOTA) SKRZATUSZ - PIŁA (16 KM)

XXXVIII Piesza Pielgrzymka Diecezji Koszalińsko – Kołobrzeskiej na Jasną Górę

Dla młodej diecezji koszalińsko – kołobrzeskiej już od 38 lat 1 sierpnia jest szczególnym dniem. Tego dnia w Skrzatuszu rozpoczyna się diecezjalna piesza pielgrzymka na Jasną Górę. Przez lata nasza grupa łączyła setki, a nawet tysiące pątników z całej diecezji, którzy pragnęli przez 13 dni odbyć rekolekcje w drodze. Historia pielgrzymki to nie tylko symboliczne rocznice, kolejne jubileusze, ale to przede wszystkim konkretne osoby. Konkretne imiona i nazwiska, konkretne historie życia, konkretne intencje…. Dzisiaj Ty, Bracie i Siostro, dołączasz ze swoim życiem do tej wspólnoty. Wyruszasz inaczej – pozostając w domu, na drogę serca. Przez te dni w ten sposób mają się odbyć Twoje „rekolekcje w drodze”. Tegoroczna pielgrzymka radykalnie różni się od pozostałych trzydziestu siedmiu poprzednich – w tym roku wszyscy pielgrzymi zgromadzeni są w Złotej Grupie. Jedynie trzech kapłanów naszej diecezji wyruszy na szlak w imieniu nas wszystkich. Oni zdecydowali się zanieść przed oblicze kochanej Matki Twoje intencje, a także sprawy osobiste, diecezji i wszystkich duchowych pielgrzymów. Dlatego bardzo ważne, byśmy dziś u progu tej drogi jasno sprecyzowali swoją osobistą intencję. To właśnie w tej intencji lub tych intencjach najbliższe dni mają się stać Twoją świadomą ofiarą dla Boga. Intencje możesz zachować w sercu, możesz także przekazać ją do pielgrzymujących kapłanów przez SMS ( tel. 724-616-971)

Na pielgrzymiej drodze bardzo ważny jest pokarm – Eucharystia. Kapłani codziennie będą sprawowali Mszę św.. Każdego dnia będzie zbiorowa intencja członków naszej Złotej Grupy. Ważne, byśmy także w tych dniach szczególnie dbali o ten pokarm duchowy. Jeśli możemy, warto zadbać w tym czasie o udział w codziennej Mszy św. w swoim kościele parafialnym lub, jeśli jesteśmy w mieście, gdzie organizowane są codzienne apele jasnogórskie dla pielgrzymów, we wspólnocie duchowych pątników.

Pielgrzymka to także czas wyjścia, odejścia od zgiełku codzienności. Choć nie jest to łatwe, gdy pozostajemy w domu, to warto zadbać o codzienną chwilę ciszy, zadumy, wyjścia na pustynię serca. Warto w świadomej ofierze złożyć Bogu to, co pomoże Ci w większym skupieniu ducha przeżyć najbliższe 13 dni.

W czasie wędrówki zwyczajowo dzień rozpoczynaliśmy od porannej modlitwy, śpiewu Godzinek ku czci Niepokalanego Poczęcia NMP oraz porannego wsłuchania się w Słowo Ewangelii z danego dnia. W południe odmawialiśmy Anioł Pański, a o godzinie 15.00 Koronkę do Miłosierdzia Bożego. W piątki zawsze odprawialiśmy Drogę Krzyżową. Od 4 sierpnia rozpoczynaliśmy Nowennę do Matki Boskiej Częstochowskiej. Materiały pomocnicze codziennie będziesz mógł znaleźć na stronie internetowej pielgrzymkikoszalin.pl oraz naszym profilu na facebook’u (www.facebook.com/pieszakoszalinska).

Jeśli tylko możesz, warto codziennie odbyć jakąś część drogi, np. pielgrzymując do krzyża na terenie Twojej parafii czy innego miejsca, które stanie się dla Ciebie symbolem celu pielgrzymowania – a jest nim świętość, Twoje zbawienie, bliskość z Bogiem.

Wyruszamy zatem na duchową pielgrzymkę. W tych dniach poznawać będziemy wybrane wątki historii klasztoru jasnogórskiego, na które chcemy spojrzeć także duchowo – odkrywając w nich natchnienie dla naszego duchowego rozwoju.

Pomyśl teraz o swojej intencji, pomyśl o osobistej ofierze, którą składasz Bogu na te dni.

Teraz już wyruszamy w drogę … W imię Ojca i Syna i Ducha Świętego. Amen.

Pod Twoją obronę …

© Piesza Pielgrzymka diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej
wykonanie:strony internetowe słupsk