Piesza Pielgrzymka Miłosierdzia Pielgrzymka Rowerowa Piesza Pielgrzymka Miastko - Sianowo Piesza Pielgrzymka Świętych Gór Piesza Pielgrzymka Słupsk - Góra Chełmska

Aktualności

Dzień 4. Wągrowiec – Kłecko

Sie 04

Bóg Cię obdarowuje 

Kolejną rozterką na drodze wiary, gdy już dopuścimy do siebie możliwość przemawiania Boga przez Pismo Święte, jest pytanie, w jaki sposób ja będę wstanie wcielić to Słowo w życie. Wróćmy zatem do sceny zwiastowania. Maryja zmieszała się na te słowa i rozważała, co miałoby znaczyć to pozdrowienie. Anioł powiedział do Niej: Bądź pozdrowiona, pełna łaskiNie bój się, Maryjo, znalazłaś bowiem łaskę u Boga.

SPRAWOZDANIE 3 SIERPNIA

Sie 03

Kolejny dzień naszej wędrówki do Jasnogórskiej Pani przywitał nas nieco pochmurnym niebem, dającym jednak nadzieję bezdeszczowej pogody. Wdzięczni za okazane serce i gościnność chodzieżan, jak zwykle ze śpiewem na ustach i radością w sercu wyruszyliśmy w drogę.

W Podstolicach - po pierwszym, ale najdłuższym tego dnia etapie - czekało nas pyszne śniadanko. Przed śniadaniem jednak najpierw Msza św. – polowa, przed świetlicą. Ksiądz Dawid w homilii uwrażliwił nas na ciszę podczas liturgii, jej rolę i znaczenie. Mowa jest srebrem, milczenie złotem – przypomniał znaną sentencję. 

Dzień 3. Chodzież – Wągrowiec

Sie 03

Wątpliwość

Ona zmieszała się na te słowa i rozważała, co miałoby znaczyć to pozdrowienie (Łk 1, 29). 

SPRAWOZDANIE 2 SIERPNIA

Sie 02

Po burzliwym dniu  spokojna noc w Pile zapewniła należyty odpoczynek. Dzień przywitał nas nieśmiałymi promieniami słońca i rześkim powietrzem. Wyruszyliśmy w stronę Kaliny, gdzie dzięki uprzejmości Nadleśnictwa Kaczory w bardzo uroczym miejscu, na terenie Ośrodka Edukacji Leśnej „Kalinka”, swoją Mszę prymicyjną odprawili  księża – Tomasz, Marcin, Juliusz, Jan , Anton i udzielili wszystkim pielgrzymom prymicyjnego błogosławieństwa. W swej homilii ks. Juliusz podkreślił głębokie wzruszenie, jakie towarzyszy dziś niedawno wyświęconym księżom. 

Dzień 2. Piła – Chodzież

Sie 02

Bóg mówi do mnie 

Anioł wszedł do Niej i rzekł: «Bądź pozdrowiona, pełna łaski, Pan z Tobą.» (Łk 1,28)

SPRAWOZDANIE 1 SIERPNIA

Sie 01

Msza Święta w Skrzatuszu pod przewodnictwem biskupa Edwarda Dajczaka rozpoczęła wspólne diecezjalne pielgrzymowanie do Matki Bożej Częstochowskiej.  Ksiądz biskup na początku swej homilii z mocą podkreślił, że w wielkiego Boga wierzymy. Jesteśmy więc ludźmi wiary. Kim jest człowiek wiary? Jaki jest współczesny człowiek wiary? Rozważania nad tymi pytaniami kierują nas ku Maryi – najdoskonalszego przykładu zaufania Bogu, wiary bezwarunkowej, ale nie bezmyślnej. Maryja wierzy i pyta – „Jakże się to stanie?” Przyjmuje odpowiedź i spełnia wolę Boga. Droga Jej życia jest pełna trwogi i cierpienia, jednak patrząc na Skrzatuską Pietę, nie widzimy zbolałego oblicza – zauważył ks. biskup. Zaznaczył, że cudowną lekcja wiary jest właśnie pielgrzymka. Na pielgrzymce, jak w całym naszym życiu, kierunek wyznacza Dekalog. Ukierunkowuje on na miłość wypisaną na krzyżu, przejawiającą się w pochyleniu nad drugim człowiekiem. Wracając wspomnieniami do swoich pielgrzymek, bp Edward podkreślił, jak wielkie znaczenie ma odwrócenie się od własnych trudów w stronę potrzeb drugiego człowieka, nie tylko na pielgrzymce. Musicie zmęczyć się fizycznie, wtedy spojrzycie na siebie oczami Jezusa. Bez udawania i pozorów. Wtedy też dojdziecie do pewnej prawdy o sobie. Pielgrzymowanie pomaga uczyć się siebie, uczyć się bliźniego. Bóg, przez narodzenie Jezusa, stał się nam niezmiernie bliski. Daje nam przebaczająca miłość, podczas gdy my dajemy mu nasze grzechy. Wy też możecie – kontynuował – wziąć na siebie ciężar drugiego człowieka. Jest to odblask Bożej miłości. Wrócicie z pielgrzymki inni. Nie przestawajcie poznawać Boga. Maryja całe życie poznawała Boga, szukając Jezusa w świątyni, uczyła się, kim jest Jej Syn. Nie zatrzymała też Go dla siebie, bo Jezusa nie ma się nigdy tylko dla siebie. „Uczyńcie wszystko, co Syn wam powie” – mówi Maryja. A Jezus nie zajmował się cesarstwem, polityką, tylko człowiekiem. Uczmy się od Maryi, ona jest najlepszą nauczycielką życia – zakończył ks. biskup.

Słońce, które podczas Mszy św. przebijało się przez chmury, ostatecznie całkiem się za nie skryło, a wyjściu ze Skrzatusza towarzyszyły już błyskawice, grzmoty i ulewny deszcz, który postanowił nie opuszczać pielgrzymów. Żadna burza ani ulewa nie była jednak w stanie ostudzić ich zapału.

Ze śpiewem na ustach i pasterskim błogosławieństwem pątnicy, z przerwą na obfity podwieczorek w Szydłowie,  nieco przemoczeni, dotarli dziś do Piły na nocleg i uczestniczyli w wieczornej modlitwie - Apelu Jasnogórskim. Wierzę w Chrystusa! Jestem człowiekiem wiary!

Dzień 1. Skrzatusz – Piła

Sie 01

Bóg jest i mówi

W szóstym miesiącu posłał Bóg anioła Gabriela do miasta w Galilei, zwanego Nazaret, do Dziewicy poślubionej mężowi imieniem Józef, z rodu Dawida; a Dziewicy było na imię Maryja (Łk 1, 26).

Tuż przed rozpoczęciem

Lip 31

Grupa Złota, stanowiąca modlitewne zaplecze pielgrzymki pieszej, powstała z myślą o tych wszystkich, którzy nie są w stanie uczestniczyć w marszu ze względu na stan zdrowia, wiek, sytuację rodzinną czy brak czasu. Mogą oni duchowo uczestniczyć w każdym etapie pątniczego szlaku.

© Piesza Pielgrzymka diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej
wykonanie:strony internetowe słupsk