Piesza Pielgrzymka Miłosierdzia Pielgrzymka Rowerowa Piesza Pielgrzymka Miastko - Sianowo Piesza Pielgrzymka Świętych Gór Piesza Pielgrzymka Słupsk - Góra Chełmska

Aktualności

Dzień 10. Błaszki – Złoczew

Sie 10

Kto to obiecuje?

W dzisiejszym świecie zasypywani jesteśmy różnymi obietnicami. Reklamy obiecują szczęście, politycy dobrobyt… Ale w tym wszystkim często widzimy, że złożenie obietnicy nie zawsze wiąże się z pragnieniem jej wypełnienia. Niekiedy znajdziemy w reklamach znaną zapewne nam wszystkim „gwiazdkę” *, która odsyła nas do bardzo drobnego druku, który wyjaśnia nam, że „nie dotyczy” wielu sytuacji.

SPRAWOZDANIE 9 SIERPNIA

Sie 09

Poranne słońce (po nocnej burzy – taka już chyba tradycja tegorocznej pielgrzymki) obudziło wypoczętych pątników, którzy raźno ruszyli w dalszą drogę. Na Mszy św., której tym razem – ze względu na prace remontowe – nie mogliśmy przeżywać pod pięknym, rozłożystym jesionem w Koźminku, ale w niestety bardziej nasłonecznionym miejscu parku, homilię wygłosił ks. Tomasz. Przybliżył nam fascynującą postać patronki dnia Teresy Benedykty od Krzyża – Edyty Stein. Mówił o jej studiach, pracy naukowej, ale podkreślił to, co w życiu Edyty było najważniejsze – dochodzenie do prawdy, dochodzenie do Boga. 

Dzień 9. Morawin – Błaszki

Sie 09

Czy chcesz tego?

Gdy Anioł Gabriel zwiastował Maryi, że będzie Matką, pomimo dziewictwa, Bóg nie postawił jej wymagań ponad siły. W żadnym momencie dialogu Wysłannika z Maryją nie ma pytania, czy Maryja czuje się na siłach to wszystko sprawić, czy sama da radę. Bóg nie pyta mnie, czy dam radę, ale pyta mnie, czy chcę, aby tak było. Słowo Boga i  Jego łaska prowadzą mnie do ważnej decyzji, wyboru – czy chcę tego, co Bóg zapowiada? Czy chcę życia, które głosi Kościół? 

SPRAWOZDANIE 8 SIERPNIA

Sie 08

Po kolejnej bardzo deszczowej nocy obudził nas dziś rześki ranek. Dzień rozpoczęliśmy Mszą św. w pięknie odnowionym kościele w Grodźcu. Pretekstem do rozważań ks. Radosława była książka „Nie idź tam, człowieku”. Problem, który poruszył, to demon połowy drogi. To z jego powodu szemrali Izraelici. To on szepcze nam w pół drogi do ucha – czy to warto? Czy to ma sens? Czy nie było nam lepiej? My też słyszymy jego podszepty. A Bóg, mimo szemrania, ze skały wydobywa wodę, z tego, co martwe, wydobywa życie. A my? Nie tylko tu, na pielgrzymce, ale w całym naszym życiu, często słyszymy – czy warto? Czy warto wierzyć?... Jeżeli nie chcesz, by Bóg ożywił w tobie to, co martwe, jeżeli nie chcesz dochodzić do tego, że Jezus jest twoim Panem, jeżeli nie chcesz odnaleźć odpowiedzi na to pytanie, jeżeli nie chcesz – nie idź tam…


Dzień 8. Grodziec – Morawin

Sie 08

Ja nie dam rady

Dotychczasowa droga wiary razem z Maryją może wydawać się o tyle prosta, bo możliwa do wprowadzenia w życie. Usłyszeć Boga można pomyśleć, że to nic wielkiego. Ale kolejny krok może wydawać się nam bardzo trudny. Cała zapowiedź Oto poczniesz i porodzisz(…), Twój Syn będzie wielki, będzie nazwany Synem Najwyższego, Pan Bóg da mu tron(…), będzie panował(…) musi przejść teraz przez serce i rozum Maryi.

SPRAWOZDANIE 7 SIERPNIA

Sie 07

Pielgrzymów, po nietypowo jak na pielgrzymkę długiej, choć trochę burzliwej nocy,  obudziło dziś piękne słońce. Zagórów, kraina miodem i mlekiem płynąca, Kowalewo, Drzewce, Ciążeń, Ląd, Rzgów, Jaroszyn i inne miejscowości goszczące pątników przyczyniły się do kompleksowej regeneracji sił.  W Mszy św. w zagórowskim kościele uczestniczyła część grup. Ksiądz wikary serdecznie przywitał pątników, zapewniając, że są upragnionymi gośćmi.

Dzień 7. Zagórów – Grodziec

Sie 07

Bóg chce, byś był potrzebny

Po wyjaśnieniu Maryi, że jest obdarzona łaską Bożą, po zapewnieniu, że „Pan jest z Nią”, bezpośrednio do Niej skierowane przesłanie Boga objawia, że przez Jej życie Słowo stanie się Ciałem. Oto poczniesz i porodzisz Syna, któremu nadasz imię Jezus

SPRAWOZDANIE 6 SIERPNIA

Sie 06

Krótki, jak zwykle na pielgrzymce, nocny wypoczynek, wystarczył, by o szóstej rano, budząc mieszkańców Witkowa, ze śpiewem na ustach wyruszyć na kolejny etap naszej pielgrzymki. Po krótkim postoju śniadaniowym (pączki i drożdżówki od gościnnych witkowian) w Mielżynie na dłużej zatrzymaliśmy się w Ostrowie Kościelnym. W pięknym, drewnianym kościółku uczestniczyliśmy we Mszy św. Homilię dziś wygłosił ks. Gracjan (już mniej obolały). Trafnie ocenił Polaków przodujących w Europie w spożywaniu różnego rodzaju suplementów diety zażywanych według zaleceń na ulotce. Ocena ta była pretekstem do pytania o ulotkę z receptą „Jak żyć?” Czy Pan Bóg taką receptę dał człowiekowi? Czy człowiek potrafi z niej korzystać? Gdybyśmy ją mieli, zawsze wiedzielibyśmy, jak postąpić, jak zachować się w trudnej sytuacji – myślimy. Bóg jednak wyposażył nas w taką ulotkę – zapisaną mamy ją w swoim sercu. Dał nam ją razem z białym kawałkiem chleba, który przemienił w swoje Ciało. Posłuchajmy więc Pana Jezusa. Pielgrzymka jest szczególnym czasem przemiany, ale szybko mija, a my wrócimy do trudnych sytuacji codziennego życia. Pamiętajmy o zaleceniu z ulotki – Idź do Jezusa. Bądźmy z Nim szczerzy, prawdziwi, nie bójmy się tej szczerości w relacji z Jezusem. Bądźmy prawdziwi jak dziecko, którego modlitwę przypadkowo podsłuchano: „Jezu, jeżeli mnie nie posłuchasz, poskarżę się Twojej Mamie!” Takiego serca dziecięcego wam życzę – zakończył ks. Gracjan. W dziękczynieniu ojciec duchowny przypomniał osiem błogosławieństw. Ponieważ mamy słabe, ludzkie serca, wołamy do Ciebie, Jezu, pomóż, byśmy przemieniali się w Ciebie w relacjach z drugim człowiekiem.

Ksiądz dyrektor zachęcił do wpisywania intencji, z którymi pielgrzymujemy do naszej Matki, w „Księdze intencji”. W tym roku mamy też swoją pielgrzymkową kronikę.

Po Mszy św. parafianie z Ostrowa zaprosili nas na obfite śniadanko - Bóg zapłać! Obiad w Słupcy, jak wszędzie, wyśmienity i w obfitości. Chętnych do ugoszczenia pielgrzymów było tylu, że niektórym pątnikom groziło zjedzenie drugiego obiadu. Odpoczynek w Lądzie dał możliwość podziwiania pięknego klasztoru, w którym mieści się seminarium salezjańskie. Pielgrzymi mieli okazję, dzięki swym przewodnikom, bliżej poznać sylwetkę św. Jana Bosko.

Nocleg dzisiejszy był nieco „rozproszony”, w związku z czym część grup musiała zrobić więcej kilometrów, ale w perspektywie był za to dłuuuuuuuugi nocny wypoczynek i krótsza trasa nazajutrz. 

© Piesza Pielgrzymka diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej
wykonanie:strony internetowe słupsk