Piesza Pielgrzymka Miłosierdzia Pielgrzymka Rowerowa Piesza Pielgrzymka Miastko - Sianowo Piesza Pielgrzymka Świętych Gór Piesza Pielgrzymka Słupsk - Góra Chełmska

Aktualności

Złota Grupa 2020

Lip 31

Tegoroczne pielgrzymowanie...

Cze 19

PIELGRZYMKA 2020

Maj 29

KRONIKA PIELGRZYMKOWA

Kwi 19

Wielkimi krokami zbliża się 40. rocznica powołania Pieszej Pielgrzymki Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej ze Skrzatusza na Jasną Górę. Z tej okazji powstaje niezwykły projekt.

Pielgrzymi z diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej wędrowali pieszo ze Skrzatusza do Częstochowy już 37 razy. Przez wiele lat poszczególne grupy wyruszały w drogę ze swoich miejscowości i promieniście schodziły się w diecezjalnym sanktuarium. Pielgrzymka koszalińsko-kołobrzeska to tysiące osób, które przez minione lata doświadczyły cudu rekolekcji w drodze.  

- Jest to wielkie dzieło duszpasterskie naszej diecezji, jednak nie mamy żadnego spisanego świadectwa tego, co się wydarzyło - mówi ks. Marcin Kościński, dyrektor pielgrzymki.

Dlatego zrodził się pomysł, aby na 40-lecie pielgrzymki wydać specjalny album, w którym znalazłyby się zdjęcia, wspomnienia, a także, na ile to możliwe, precyzyjne dane statystyczne.

- Chodzi o to, aby powstało coś, co będzie również próbą duszpasterskiej refleksji nad tym, jaki wpływ pielgrzymka miała na jej uczestników - wyjaśnia ks. Kościński.

Sporym problemem jest brak informacji i materiałów dotyczących pielgrzymki, szczególnie od roku 1995 wstecz.

- Liczymy na to, że odezwą się do nas uczestnicy, którzy mają zachowane zdjęcia, jakieś przedmioty, a także dysponują informacjami, które okażą się pomocne - mówi ks. Kościński.

W związku z tym kierownictwo pielgrzymki zwraca się z apelem o kontakt, prosząc aby pisać na adres: martinuskosc@gmail.com lub dzwonić pod numer tel. 608 063 907

Autor ks. Wojciech Parfianowicz ,,Gość niedzielny’’17.04.2020

SPRAWOZDANIE 13 SIERPNIA

Sie 13

Najkrótsza noc na pielgrzymce... O 4.00 XXXVII Piesza Pielgrzymka wyruszyła z Kłobucka na Jasną Górę. Wyruszyła to mało powiedziane - wybiegła! Odległość ponad dwudziestu kilometrów, z jednym tylko postojem, przebyliśmy w tempie błyskawicy, by nawet przed czasem stanąć u stóp Jasnogórskiej Pani. Z głośników rozlegał się głos ks. Piotra, prezentującego kolejne grupy naszej pielgrzymki. Jej hasłem jest zawołanie: WIERZĘ W CHRYSTUSA. Pielgrzymi przemierzyli ponad 430 km, niosąc wraz z osobistymi intencjami również te, o które prosił ks. biskup:

  • modlitwa w intencji duchowieństwa naszej diecezji oraz Boże owoce trwającego synodu
  • modlitwa o powołania kapłańskie i do stanu zakonnego
  • modlitwa za ofiarodawców i dobroczyńców Pielgrzymki

Nad organizacją pielgrzymki i jej przebiegiem czuwali:

 

DYREKTOR PIELGRZYMKI - ks. Marcin Kościński

 

PILOT PIELGRZYMKI - ks. Tomasz Wołoszynowski

 

OJCIEC DUCHOWNY - ks. Krzysztof Płuciennik

 

MODERATOR MUZYCZNY – ks. Arkadiusz Oslislok

 

KWATERMISTRZ PIELGRZYMKI – Łukasz Krukowski 


SEKRETARIAT - ks. Piotr Świątkowski


SEKRETARIAT - ks. Łukasz Kwiatkowski

 

W siedmiu grupach pielgrzymowało 450 pątników. Najmłodszym jest niespełna dziewięciomiesięczny Franek z grupy 1, natomiast najstarszym pielgrzymem jest 77-letni Jan z grupy 3 oraz również 77-letnia Alfreda z grupy 2. Przed klasztornymi murami witał nas ks. bp Krzysztof Włodarczyk, który towarzyszy nam od wczoraj.

I ostatnia Msza św... Na jasnogórskich wałach przewodniczył jej ks. bp  z diecezji szczecińsko-kamieńskiej. Pątników z pięciu diecezji: szczecińsko-kamieńskiej, pelplińskiej, koszalińsko-kołobrzeskiej, drohiczyńskiej i rzeszowskiej przywitał przeor klasztoru, dziękując za świadectwo wiary. Dziękował wszystkim służbom i organizatorom pielgrzymek.  

Dzień 13. Kłobuck – Częstochowa

Sie 13

Wiem, komu uwierzyłem

Dziś koniec duchowej pielgrzymki na Jasną Górę. Uczestnicząc w Złotej Grupie, odbyłeś drogę serca – rekolekcje. Słowo rekolekcje (łac. recolligere) oznacza zbierać na nowo, zbierać powtórnie. Te trzynaście dni miało na celu na nowo zebrać skarby, które przygotował dla Ciebie Bóg, oraz powtórnie przyprowadzić Cię do kochającego Ojca. To właśnie Bóg i nasz całkowity powrót do Jego Miłości, Jego domu jest celem naszych dążeń.

SPRAWOZDANIE 12 SIERPNIA

Sie 12

Ranek przywitał nas lekko zachmurzonym niebem, ale dzień zapowiadał się pięknie. Tradycyjnie już dwunastego dnia zmierzaliśmy na Mszę św. na Górce Przeprośnej. Najpierw jednak nabożeństwo pokutne i spowiedź. To ostatnia Eucharystia w naszej pielgrzymkowej wspólnocie. Odprawił ją ks. biskup Krzysztof Włodarczyk, który wspominając swoje uczestnictwo w pielgrzymce, wyraził szczerą radość ze spotkania. Przyjechał do nas prosto z rekolekcji z Krościenka. W homilii, nawiązując do I czytania  i zawartego w nim wezwania do otwarcia się na prawo Boże, omówił cztery etapy życia duchowego. Po pierwsze, człowiek nie został stworzony do samotności. Ks. biskup wspomniał brata Rogera, który mówił, że samotności człowieka nie wypełni żadna ludzka zażyłość. By tej pustki nie było, w sercu jest Pan. Bóg jest miłością, z miłości do człowieka i dla człowieka stworzył świat, chce, by był on szczęśliwy. Godne podziwu jest Boże stworzenie. Dlaczego więc bywa tak, że nie czujemy tej wielkiej, bezinteresownej miłości Boga? Natura ludzka, osłabiona nieposłuszeństwem, grzechem odgradza nad od Boga jak parasol od deszczu. Górka Przeprośna – to dobry moment na zamknięcie tego parasola, na spowiedź. Człowiek stworzony jest do szczęścia, ale z własnej woli wybiera inną drogę. Jakie jest wyjście? Bóg zesłał nam swego Syna, On z miłości do nas przelał swoją krew, by nas wybawić od śmierci wiecznej. ON SIĘ NAMI NIE MĘCZY! Potrzebuje tylko szczeliny naszego serca. Tu, na pielgrzymce, widzimy wyjście z sytuacji – Jezus żyje! Jeżeli chcemy otrzymać ten dar, musimy otworzyć serce na Jezusa. Jak pisze św. Jan – Jezus wszystkim, którzy Go przyjęli, dał moc, by stali się dziećmi Bożymi. Oto stoję u drzwi i kołaczę – czytamy w Apokalipsie. Czeka na nasze zaproszenie. Na naszą modlitwę. Każda modlitwa jest wyznaniem wiary, ż Jezus jest Panem. Maryja nas poprowadzi, podajmy jej rękę. Nasze życie jest wtedy pełniejsze, pewniejsze i prawdziwe.

Po modlitwie wiernych nastąpiła uroczystość złożenia ślubowania nowych członków Krucjaty Wyzwolenia Człowieka. Po Komunii św. dziękowaliśmy za dar pielgrzymki i prosiliśmy, byśmy zawsze byli dziećmi Bożymi. Na zakończenie ks. biskup jeszcze raz podkreślił, że Maryja poprowadzi nas do Jezus, Ona nigdy Go nie zasłoni.


Transmisja z Jasnej Góry

Sie 12

Wszystkich, którzy jutro (13 sierpnia) chcieliby zobaczyć wejście naszej pielgrzymki na Jasną Górę, serdecznie zapraszamy na transmisję on-line za pośrednictwem strony sanktuarium.

Wejście  - godz. 8.30

Msza św. - godz. 11.30

https://jasnagora.pl/pl/media/na-zywo/

© Piesza Pielgrzymka diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej
wykonanie:strony internetowe słupsk