Piesza Pielgrzymka Miłosierdzia Pielgrzymka Rowerowa Piesza Pielgrzymka Miastko - Sianowo Piesza Pielgrzymka Świętych Gór Piesza Pielgrzymka Słupsk - Góra Chełmska

Aktualności

SPRAWOZDANIE 1 SIERPNIA

Sie 01

 SKRZATUSZ -PIŁA
Mszą św. w skrzatuskim sanktuarium rozpoczęliśmy nasze pielgrzymowanie – od Matki Bolesnej do Jej tronu na Jasnej Górze. Do Królowej Polski, w roku 100-lecia niepodległości naszej Ojczyzny, idziemy „Wolni w Chrystusie”. Tę szczególną okoliczność podkreślił w swej homilii ks. biskup Krzysztof Włodarczyk. Dziękujemy nie tylko za niepodległość - 1 sierpnia, w kolejną rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego, dziękujemy  Bohaterom za ich determinację w walce o wolność.  Ks. biskup, który z nami wyruszył na pątniczy szlak, podkreślił, że pielgrzymowanie wpisane jest w nasze życie, dlatego dziś chce zwrócić uwagę na jego dalszą perspektywę. Dokąd tak naprawdę zmierzamy? Jaki jest cel naszego życia? Jak dojść do Żywego Boga? Bywa, że na tej drodze często jesteśmy obiektem drwin: nawiedzeni. Tak, jesteśmy nawiedzeni, i jesteśmy z tego dumni! Jesteśmy przecież nawiedzeni przez Boga i fakt ten jest źródłem naszej radości – zauważył ks. biskup. Owszem, zdarzają się różne sytuacje, próby, które są swoistym sprawdzianem naszej łączności z Bogiem. W trudnych chwilach zwłaszcza powinniśmy, za radą św. Pawła, przywdziać Bożą zbroję. Ona pozwoli, mimo zbłądzenia, na radość powrotu. Zagubienia będą, bo droga do Boga nie jest szeroką autostradą. W węższym zakresie nasze pielgrzymowanie – to, które zaczynamy dziś – jest wyjątkową formą aktywności fizycznej. Nierzadko w trudnych warunkach, z różną kondycją. Tak jak my pielgrzymują dziesiątki, tysiące Polaków, łączy nas wszystkich jeden cel – oddać hołd Królowej Polski. Dlaczego jeszcze wyruszamy na pątniczy szlak? Aby doświadczyć bliskości drugiego człowieka. Często po raz kolejny wyruszamy z porywu serca, z miłości do Matki Bożej. Ona uczy nas miłości. Im bardziej kochamy, tym bardziej istniejemy, realizujemy się dzięki byciu dla innych. Maryja jest wzorem takiej miłości. A miłości nie ma bez wolności. Jednak, odwołując się do słów św. Jana z Avili, ks. biskup zauważył, że Maryja raz jeden dała Bogu istnienie ludzkie, natomiast kapłan czyni to  na każdej Mszy św. To jest jego przewaga, ale też każdy kapłan powinien o tym pamiętać. Z tego wypływa szacunek do Eucharystii.

Na zakończenie Mszy św. ks. biskup poświęcił pielgrzymkowe stuły z wizerunkiem Matki Boskiej Skrzatuskiej, które otrzymali kapłani pielgrzymujący na Jasną Górę.

Po  Mszy św., posileni pysznym bigosem, wyruszyliśmy w promieniach upalnego słońca. Wielką radość na postoju w Szydłowie sprawiły zgrzanym pielgrzymom świeżo wyjęte z lodówek baaaardzo zimne arbuzy. Wielkie Bóg zapłać! Utrudzeni marszem w palącym słońcu dotarliśmy do gościnnej Piły.

ROZWAŻANIE DZIEŃ 1

Sie 01

1.08. środa  SKRZATUSZ – PIŁA 16 km

Pan rzekł do Abrama: „Wyjdź z twojej ziemi rodzinnej i z domu twego ojca do kraju, który ci ukażę.”. Tymi słowami Bóg wezwał Ojca naszej wiary do pielgrzymki życia. Abraham udał się w drogę jak mu Pan nakazał. Dziś my także wyruszamy na pielgrzymi szlak. Choć wiele bywa powodów, dla których znalazłeś się wśród nas, to pewne jest to, że przez te kilka dni Bóg chce przeprowadzić cię przez najważniejszą drogę – drogę serca. Ten religijny wymiar pielgrzymki jest najważniejszy – zbliżyć się do Boga, pozwolić Mu mówić do mojego serca, pozwolić Bogu uwalniać mnie z grzechów i uświęcać. W tym przede wszystkim ma nam pomóc ten czas – by Bóg był na pierwszym miejscu, a przez to byśmy docenili każdy inny dar, jaki od Niego otrzymaliśmy – rodzinę i inne skarby życia. Bardzo ważne, byś na początku tej drogi pomyślał o Twojej osobistej intencji. Dziękczynienie za dobro, którego doświadczyłeś, przebłaganie za jakieś zło, prośba o coś ważnego – to różne formy intencji. Twoje pielgrzymowanie – wygody i niewygody, pogoda i niepogoda, sen i zmęczenie – mają się stać miłą Bogu ofiarą w tej właśnie intencji. Ta intencja każdego dnia powinna być w Twoim sercu i myślach, byś świadomie przeżywał i ofiarowywał swoją duchową pielgrzymkę. Warto na ten czas porzucić, w ramach świadomej ofiary, różne nałogi dnia codziennego – częste korzystanie z komórki i internetu, palenie papierosów … - byśmy zrobili trochę pustki – wyszli na pustynię serca, gdzie Bóg będzie mógł do nas mówić. Pamiętaj, że radosnego dawcę miłuje Bóg. Na początku drogi daj sobie czas na świadome rozpoczęcie  duchowej wędrówki Twojego serca. Idźmy z Bogiem!

 

Na zakończenie odmawiamy jedną tajemnicę różańca.

PAMIĄTKA PIELGRZYMOWANIA

Lip 18
 Kto dojdzie z nami do Sanktuarium na Jasnej Górze otrzyma pamiątkowy dyplom


ROZPOCZĘCIE PIELGRZYMKI

Lip 17
Uroczyste rozpoczęcie 36. Pieszej Pielgrzymki diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej odbędzie się 1 sierpnia w Skrzatuszu  o godzinie  12:00 uroczystą Mszą św. pod przewodnictwem biskupa Krzysztofa Włodarczyka, który razem z nami będzie pielgrzymował. ODNOWIENIE PRZYSIĘGI MAŁŻEŃSKIEJ

Lip 17
Wszystkich małżonków, którzy poznali się na pielgrzymkowym szlaku, małżonków którzy kiedyś pielgrzymowali zapraszamy na Mszę św. do katedry w Gnieźnie  5 sierpnia na godzinę 10:15.
Podczas Mszy świętej odnowienie przyrzeczeń małżeńskich.

ŚWIADECTWO PIELGRZYMOWANIA

Sie 16

Na wstępie chciałbym zaznaczyć, że nie potrzebowałem dużo czasu na podjęcie decyzji, czy aby na pewno chcę jechać, a właściwie iść na pielgrzymkę. To była raczej szybka decyzja, której absolutnie NIE żałuję. Czasami takie "spontany" są najlepsze.

           

ŚWIADECTWO

Lip 15

 

Na  pieszej pielgrzymce do Częstochowy byłem dwa razy.  Pierwsza różniła się od drugiej zasadniczo.. W czasie drogi najbardziej urzekło mnie to że młodzi ludzie potrafią się modlić nie tylko w tradycyjny sposób ale i poprzez śpiew i pomoc bliźniemu.  Najpiękniejsze na pielgrzymce jest to że kilkadziesiąt ludzi potrafi stworzyć wspólnotę. 

Wspólnota zawiązana na pielgrzymce stanowi dowód żywego Kościoła i jego ciągłego rozwoju. Razem potrafiliśmy chwalić Boga tańcem śpiewem i modlitwą, kiedy trzeba było potrafiliśmy razem  trwać w ciszy i spokoju przed Najświętszym Sakramentem podczas wieczornych czuwań. Dolegliwości fizyczne które występują na pielgrzymce często kształtują nasz charakter i siłę woli.

Na pielgrzymkę warto iść chociaż po to by się sprawdzić. Jednak jest to niezwykła przygoda z Panem Bogiem we wspólnocie ludzi młodych i nie tylko.

         Kacper

 

Świadectwa

Maj 22

Cała przygoda z pielgrzymowaniem zaczęła sie bardzo spontanicznie. Nie interesowała mnie piesza pielgrzyma w ogóle, mimo ze wiele znajomych namawiało mnie abym wybrał sie w ta piesza podroż do Częstochowskiej Matki. Decyzje o wyruszeniu na pielgrzymkę podjąłem gdy pielgrzymi w trasie byli juz 3 dzien. Podjąłem ta decyzje ze względu na moja dziewczynę, która bardzo chciała wybrać sie na pielgrzymkę wtedy był to drugi raz kiedy szła na pielgrzymkę.

 

© Piesza Pielgrzymka diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej
wykonanie:strony internetowe słupsk